Jak będą wyglądały egzaminy w latach 2021, 2022 i 2023? Minister edukacji i nauki wyjaśnia
- Egzaminy ósmoklasisty i maturalne, w 2021 roku, odbędą się w zaplanowanym terminie - poinformował minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej przedstawił również zmiany w egzaminach w latach 2022-2023.
2021-04-21, 15:42
Egzaminy w 2021 roku odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami. Są to: egzamin maturalny (4-20 maja) i egzamin ósmoklasisty (25-27 maja).
Powiązany Artykuł
Dariusz Piontkowski zapewnia: tegoroczne matury nie będą trudniejsze
Posłuchaj
Minister Przemysław Czarnek: egzaminy maturalne i ósmoklasisty zgodnie z zaplanowanymi terminami (IAR) 0:16
Dodaj do playlisty
- Nie ma żadnych przesłanek ani żadnego zagrożenia dla tech terminów - powiedział Przemysław Czarnek.
Egzaminy, tak jak w ubiegłym roku, odbędą się w formie stacjonarnej.
Egzamin ósmoklasisty
Na podstawie wymagań z grudnia 2020 roku, przystępujący do egzaminu ósmoklasisty będą mieli mniej zadań do rozwiązania, w tym także zadania otwarte. Nie zmieni się czas na ich rozwiązanie.
REKLAMA
Posłuchaj
Minister Przemysław Czarnek o egzaminach ósmoklasisty (IAR) 0:33
Dodaj do playlisty
Egzaminy w 2022 roku
Szef MEiN poinformował także o egzaminach w 2022 roku.
- Egzamin z trzech przedmiotów w przypadku egzaminu ósmoklasisty: polski, matematyka, język obcy, bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Egzaminu z przedmiotu dodatkowego być może wejdzie w życie dopiero w 2024 roku - powiedział Czarnek i dodał "na pewno nie wcześniej, a zatem pozostajemy w formule, która jest do tej pory".
Zapowiedział, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju.
- Ten termin się sprawdza, jest dobry i dlatego w przyszłym roku będzie to także maj - oświadczył.
REKLAMA
Czytaj także:
Wyjaśnił, że będzie on przeprowadzony według tych samych wymagań egzaminacyjnych, które są w tym roku, zatem tych, które są w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku. W związku z tym będzie mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie taki jak w 2019 roku, 2020 roku i 2021 roku i mniejsza liczba zadań otwartych.
Szef MEN poinformował, że egzamin maturalny będzie również według tych samych wymagań, które zawarto w rozporządzeniu z grudnia 2020 roku. Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym, część usta - tylko dla osób, które potrzebują wyniku do rekrutacji na uczelnie za granicą.
Czarnek powiedział, że jedyna różnica w porównaniu do tego roku, to "obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów". - Bez tego limitu 30 proc. czy 20 proc, czyli powrót do tego, co było w zeszłym roku, jeżeli chodzi o obowiązek przystąpienia bez konieczności legitymowania się określonym, czy minimalnym wynikiem - wyjaśnił
REKLAMA
Zmiany od 2023 roku
Matura w 2023 r. odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r., bez progu zaliczeniowego na obowiązkowym egzaminie z przedmiotu dodatkowego - zapowiedział Czarnek.
Podczas konferencji prasowej, szef MEN poinformował też, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 roku.
Jak podał Czarnek, egzamin ten będzie przeprowadzony w maju 2023 r. z trzech przedmiotów, bez egzaminu z dodatkowego przedmiotu.
Powiązany Artykuł
Szef MEiN zapowiada koniec szkolnego lockdownu. Podał termin
- Dodatkowy przedmiot może wejdzie w 2024 r., ale o tym będziemy decydować później - mówił minister edukacji i nauki.
REKLAMA
Z kolei egzamin maturalny zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 r. Arkusz egzaminacyjny będzie w formie określonej w dostępnych informatorach bez obowiązku zdania, tj. uzyskania przynajmniej 30 proc. z egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Szef MEN wyjaśnił, że będzie tylko obowiązek przystąpienia do tego egzaminu, a obowiązek zdania będzie dopiero od 2025 r.
Nie będzie testowania przed egzaminami
Zdający nie będą testowani na obecność koronawirusa przed egzaminami - zaznaczył Czarnek.
- Nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów - żadnych testów nie będzie - powiedział szef MEN dodał, że do zapewnienia bezpieczeństwa wystarczy reżim sanitarny.
REKLAMA
bf
REKLAMA